Rady
Tady jsou základní věci, co se hodí snad vždycky.- Mapu Brna pro orientaci ve městě, nejlépe s rejstříkem ulic.
Pro terénní část hry bude nutností některá z následujících:
- Brno 1:20 000, okolí Brna 1:100 000, SHOCart.
- [52] – Okolí Brna – východ, Moravský kras. Turistické mapy 1:50 000, SHOCart.
- [144] – Okolí Brna, Moravský kras. Cykomapa 1:50 000, SHOCart.
- Pokud se vám nechce mapa kupovat jen kvůli hře, můžete si vytisknout zde již připravenou turistickou od SHOCArtu ze serveru Mapy.cz, případně můžete s sebou nosit notebook s připojením k internetu.
- I když v září bývá ještě pěkné počasí, pamatujte na dobré (nejlépe vícevrstvé) oblečení na dlouhou noc, dobré boty a také vybavení do deště (hra se koná i kdyby tragače padaly).
- Něco na sezení, třeba karimatku.
- Jídlo a pití na až 20 hodin fyzické a psychické zátěže; nezapomeňte ani na sladkosti a termosku s něčím teplým.
- Světlo na celou noc – vhodné jsou 2 svítilny s dlouhou výdrží a dosvitem.
- Tvrdou podložku, papíry, psací potřeby
- Čistou lahvičku o objemu alespoň 50 ml, která se dá spolehlivě zavřít – ponesete v ní kapalinu.
- Může se stát, že některou šifru dostanete na CD ve zvukové podobě. Určitě se tedy hodí zařízení schopné vám zvukový záznam z CD reprodukovat. (Tohle je tu schválně, nikoliv omylem zapomenuté z loňska)
- Pokud se dobře neorientujete v brněnské MHD (a neznáte z hlavy všechny, nebo alespoň většinu zastávek), jistě se vám bude hodit její plánek.
- Hodit se může i buzola, pravítko, úhloměr, kružítko, kalkulačka, izolepa, nůžky, průhledné fólie, nit, špejle, špendlík či jehla, atp.
- Určitě budete potřebovat digitální fotoaparát, třeba se budete chtít pochlubit, jak vám to luštění šlo, někdy může být výhodné nebo dokonce nutné zdokumentovat stanoviště či výchozí zadání šifry.
- Jistě využijete rozum do kapsy, matematické, fyzikální a chemické tabulky, tabulku znaků azbuky, řecké abecedy, vlajkové abecedy, sánskrtu, braillova písma, semaforové abecedy, morseovky, čínského obrázkového písma, znaků ASCII, hieroglyfů, ..., nebo i něco méně skladného (jako třeba Ottův slovník naučný nebo Květenu ČR 1–7), ale to už je na vás.
- Mobilní telefony (s registrovanými telefonními čísly) pro případnou komunikaci s organizátory a samozřejmě také pro případ úrazu.
- Samozřejmostí je občanský průkaz, kartička pojištěnce a základní materiál pro poskytnutí první pomoci.
- 24hodinová jízdenka IDS-JMK pro zóny 100+101 za 60 Kč. Komu se nebude chtít moc chodit, tak se určitě vyplatí.
- nebo aspoň 2 10minutové jízdenky IDS-JMK pro zóny 100+101 za 10 Kč (plus jízdenky k dopravě na start a z cíle, kde desetiminutová stačit nebude).
- a pamatujte, že v sobotu můžou jezdit na jednu celodenní jízdenku (v zónách 100+101) 2 osoby.
- Chuť luštit
Několik rad na závěr
Na závěr přikládáme rady z šifrového manuálu, část je převzata z oficiálního manuálu Tmou – vřele doporučujeme prostudovat Tak si to přečtěte, vytiskněte, vezměte. Šifry samozřejmě musí být i originální, takže na většinu s títo seznamem nevyzrajete, ale těch několik rychle objevených souvislostí stojí za to.- šifry řeš na sluníčku je-li, ne v chladu a vlhku
- lepší je o všech poznatcích hned psát poznámky než mluvit a nic nedělat
- brainstorming – každý chrlí nápady, co by to mohlo být
- zpětné inženýrství – odhadování, jak lze v šifře zakódovat tajenku
- tvoří to skupinky o 1 až 4 znacích … morseovka
- je tam něco, co může mít dvě vlastnosti (plus třetí vlastnost je oddělení písmen)… morseovka
- je tam určitých objektů zhruba 26 … písmena abecedy
- rozličná četnost symbolů … písmena abecedy
- frekvence písmen odpovídající češtině … transpozice (posunutí v abecedě)
- pozor na trojské koně (tváří se to jako něco jiného)
- nic z předchozího … může být grafická šifra – zkus v tom uvidět obrázek / text / morseovku
- nepatří k této šifře některá nápověda?
- nestříhej, dokud si nejsi jistý, co a jak máš stříhat
- zkus odhadnout výsledek (podle předchozí trasy hry, zajímavých míst kolem,…)
- pořádně si přečti zadání
- zkus použít jméno hry, okolí místa, morseovku
- použij čtverečkovaný papír
- využíváš opravdu všechny informace?
- rozptyl se, ať přijdeš na jiné myšlenky, zaběhej si v okolí, vyprávěj vtipy
- ještě jednou zkus morseovku, bývá v různých podobách skoro v každé hře
- ještě odhaduj výsledek
- oběhej všechna zajímavá místa v rozumném okruhu
- NIKDY SE NEVZDÁVEJ !!!
Další doporučení
Znovu připomínáme všem týmům dodržování pravidel hry a hlavně nutnost ochrany vlastního zdraví – silnice přecházejte pouze na přechodech pro chodce, ve městě jezdí spoustu dopravních prostředků, kterým je třeba se vyhnout. Myslete na to!
Neváhejte se zeptat kolemjdoucích, pokud nějakou informaci nevíte – za zeptání nic nedáte. Toto pomůže hlavně u vědomostních otázek, případně pokud nevíte, jak se někam dostat.
Některé papíry, které obdržíte na začátku nebo během hry budou obsahovat nezašifrované pokyny, jak postupovat ve hře. Vždy lze jasně odlišit, co je šifra a v čem ji nemáte hledat.
Nápovědy používejte až po pečlivém zvážení situace, rozhodují o vašem umístění. Nevyčerpávejte si absolutní nápovědu na lehkých šifrách na začátku hry, později přijdou o dost těžší problémy.
Je zřejmé, že pokud chcete dojít do cíle, nesmíte se nikde zaseknout na moc dlouho. Právě v případě zaseknutí použijte nápovědy, případně i totální nápovědu. Jelikož víme, že týmy váhají s využíváním nápověd a často volí špatnou strategii, budeme o tom promlouvat ještě na startu. Dobří stratégové mohou porazit mnohem lepší luštiče nezvládající nakládání s časem.
Šifry jsme se snažili udělat přiměřeně elegantní – to znamená, že správný způsob dešifrování by měl být "hezčí", než špatné, které vás napadnou. Jinak řečeno: až přijdete na správné řešení, budete si tím jisti. Často k řešení vede jednoduchá myšlenka, složitosti zkoušejte až po vyzkoušení jednoduchých a přirozených možností.
Nikdy se nevzdávejte – zkoušejte stále nové nápady a postupy. Nevzdávejte se, ani když máte málo času, po těžké šifře často následuje lehká, kterou vyřešíte rychle, a času budete mít zase dost.