Šifra číslo 3, závora Pod Hády

Na třetím stanovišti týmy dostaly zelenou čtverhrannou nylonovou strunu do sekačky, pomalovanou zelenou a červenou fixou. Šifra není luštitelná z webu, tak přidáváme aspoň pár fotek z výroby.

Nápověda

Řešení

Dostali jsme čtverhrannou strunu do sekačky, zhruba dva metry dlouhou. Označní šifry je na jednom konci, takže tam bude začátek. Struna je po jedné straně pomalovaná zeleně a po druhé červeně. Zelených úseků je méně a jsou vesměs delší (přinejmenším mezi nimi nejsou kraťoučké úseky jako na červené straně). Hrana zeleného úseku nikdy nepadne dovnitř úseku na červené straně (ať už červeného nebo prázdného), zato se docela často hrany na obou stranách struny potkají.

Vytáhneme svinovací metr, který jsme dostali na startu, a začneme měřit délky. Na metru si všimneme, že obsahuje nejen metrické jednotky, ale i stopy a palce*, což není úplně obvyklé. Na zelené straně zjistíme, že všechy vyznačené úseky i mezery mezi nimi mají délku jednoho centimetru, palce či stopy. Každý úsek na zelené straně je tedy nějaká jednotka délky. Červené úseky na druhé straně jsou u stop a palců vždy nějaké jejich pětiny, u centimetrů to není úplně jasné, ale nejkratší vyznačené úseky mohou být zhruba milimetrové, možná trochu delší.

Čím to je, že stopa a palec se dělí na pět částí, kdežto centimetr na hodně? STOPA a PALEC mají pět písmen, kdežto CENTIMETR devět. Červená strana proto vybírá písmena ze jmen jednotek definovaných zelenou stranou. S tím už snadno přečteme tajenku MALOMERICE PESI MOST PRES TRAT EAST.

Ještě bylo zapotřebí zakódovat podle principu šifry DIRAC (Diracova rovnice s řešením přímo nesouvisí; je to prostě slovo, které se dá pěkně zakódovat, a přitom z něj ty jednotky moc nečouhají). To lze různě, například pomocí délkových jednotek dlaň, pica, látro, parsec. Což uděláme, chceme-li, aby na nás organizátoři hleděli nevlídně. Nejjednodušší je využít decimetr: decimetr, palec.

* Díky dělení palců na dvanáctiny i dvaatřicetiny dokáže tento metr přesně měřit spoustu věcí. Jednak součástky, u kterých se v anglosaské inženýrské praxi ustálilo dělení po mocninách dvou (1/4, 1/8, 1/16, … palce) namísto běžného dvanáctinového systému. Můžeme jím ale měřit délku i v řadě kuriózních imperiálních jednotek jako ječné zrno, makové zrno, čára, pica, yard a finger nebo digit, což je česky sice obojí prst, ale jeden je 7/8 palce, zatímco druhý 3/4… Kdo nikdy neviděl Are Imperial Measurements outdated?, doporučujeme zhlédnout.

Diskuse

iNula (8. října 2017 v 20:24)

Kdyby to bylo na pruhu papíru, který by se vám mokrý zkrabatil a rozpadl, joj, to byste teprve frfňali, jak se to mělo vyrobit na něco odolného...

Šifru šlo vyřešit ze zadání, jak bylo vyrobeno od ruky. To je podstatná metainformace omezující, co je s tím smysluplné dělat.

(Yeti)

1. FC Pressburg (8. října 2017 v 19:36)

My sme tiež neodchádzali úplne nadšení, s komentármi že vôbec nebolo využité, že je to zrovna na strune (zrolovanej a dobre držiacej tvar), a že to nebolo dostatočne presné – jednotlivé dĺžky dlhších úsekov sa u nás merateľne líšili, čo sme síce boli na 95% ochotní pripísať nepresnosti ručnej výroby ale k pohode to nepridávalo. Tlačené s presnými dĺžkami na A0 (a potom narezané na jednotlivé zadania) by to podľa mňa bolo výrazne krajšie.

Nápad každopádne výborný. A aspoň sme sa potom mohli trocha pobaviť na nápadoch ukazovať Diraca pomocou hoDIny či DIoptrie :)

– mišof

Bifurkační Enigmafie (8. října 2017 v 19:00)

Na tuhle šifru jsem se tak trošku naštval a hejtoval na ní pak skoro celý přesun. Nejprve jsme přišli na to, že to jsou stopy palce a centimetry a zelená strana nám v trojkové soustavě dala XIV. Naštěstí to moc nešlo moc použít. Pak Sarfee řekla zásadní nápad o tom, že stopa má pět písmen, tak by šly použít písmena ze slov stopa, palec a centimetr. Ale tím by přece nešel zakódovat DIRAC, tak jsme se vydali směrem binárky. Pak brali nápovědu a okamžitě se vrátili k nápadu od Sarfee. Využití devítiny centimetru nám pak retrospektivně taky přišlo jako dost divná míra, proč místo toho nepoužít třeba decimetr, který lze lépe změřit. No za mě to nebyla moc povedená šifra i když nápad byl skvělý. Koty

JRD Stratil (8. října 2017 v 15:05)

Oceňuju tu piplačku, co s tím musela být. Pěkná šifra, dali jsme až po nápovědě, ale co už...trefil někdo materiál v předherní tipovačce?