Šifra číslo 6, Skupina kamenů

Autor šifry: JiříK

Nápověda

Řešení

Zadání šifry je velká čtvercová síť s vyznačenými vztahy mezi čtverečky: větší/menší a rovnost. Většina jsou rovnosti, nerovnosti se vyskytují v izolovaných shlucích. Sítí procházejí stopy – a stejné procházejí i řadou 14 Vítězů dole, kde se provádějí jakési operace s písmeny. Ve shluku vlevo nahoře je z rovnítek červeně vyznačené P.

Od toho začneme. Hledat písmena nakreslená z rovnítek dává smysl zkusit v ostatních shlucích, i když zatím nerozumíme ničemu jinému. Shluků je celkem 14 a v každém z nich rovnítka vykreslí jedno písmeno. Čtena po řádcích dávají text PAPÍR NEMÁ SYMBOL.

Jaký papír? Papír by mohlo být prázdno okolo shluků, ale to nás daleko neposunulo. Můžeme si všimnout, že relace větší/menší nejsou tranzitivní (což by umožňovalo najít něco absolutně největšího či nejmenšího). Motají se v kruhu. Sledujeme-li řadu menšítek, která začíná v prázdnu mimo shluky a zase tam skončí, má délku tři (případně násobek tří). Totéž platí pro řady většítek. Máme tedy řady tří věci, které jsou menší/větší v kruhu, a jedna z nich je papír. To je hra kámen–nůžky–papír.

S tímto pozorováním můžeme prázdnu definitivně přiřadit papír. Nerovnosti a rovnosti pak jednoznačně určují, jak do zbývajících polí doplnit kámen, nůžky a papír – podle toho, co přebíjí co. Než je počmáráme K, N a P, zamyslíme se, proč nás mezitajenka upozorňuje, že papír nemá symbol. Jednak se mluví o symbolech, takže by kámen a nůžky měly být znázorněny symboly, ne písmeny. Druhak papír nemá symbol, neměl by proto být znázorněn nijak, a pole odpovídající papíru necháme proto prázdná. Nejjednodušší symbol pro kámen je kolečko, symbol pro nůžky křížek.

Výsledek doplnění tak vypadá jako čtverečkovaný papír se 14 rozehranými partiemi piškvorek. Partie jsou konzistentní, z počtu symbolů v každé vždy jednoznačně plyne, kdo je na tahu, a tento hráč může partii okamžitě vyhrát zahrátím symbolu na jednoznačné pole a získáním jednoznačné pětice.

Jedna pětice přímo navazuje na stopy vcházející do čtverečkového rastru. Jiná zase přímo předchází stopám vycházejícím ven. Vstupní pětice míří na začátek druhé pětice, ta na začátek třetí pětice, a tak dál, až dojdeme k poslední pětici a vyjdeme ven. Tím spárujeme každou pětici s jednou částí řady v dolní části zadání, a navíc každé pětici přisoudíme směr. Tím je vysvětleno a vytěženo prakticky vše, zbývá použít to k přečtení tajenky.

Nápisy Vítěz v řadě představují vítězův podpis po vyhrané partii. Oba hráči, kámen i nůžky, jsou na pět písmen, a lze je tedy podepsat do čtverečků vítězných pětic ve směru průchodu papírem. Z těchto pětic vezmeme písmeno ležící na vítězném čtverečku a aplikujeme na ně matematickou operaci naznačenou v řadě. Postupným čtením výsledků v sekvenci získáme ZDOLEJ VRCH CDIV. Další stanoviště je tedy na kótě 404 poblíž Ríšovy studánky.

Využití místa: Šifra je u skupiny kamenů. Spolu s papírem z mezitajenky navádějí na hru kámen–nůžky–papír.

Diskuse

Ústřední Topení (9. října 2019 v 16:30)

Souhlas tady s pánem z Pz. Krása s nádherou a klobouček pro JiříKa. Každých pár minut nové pozorování a všechno do sebe zapadlo.

Pralinky zvlášť (8. října 2019 v 22:53)

No a jinak pokud pominu administrativní nedostatky, tak nemohu nezmínit, že tohle byla prostě nádhera.

Síba

iNula (7. října 2019 v 12:22)

Může být. Zkontroluji, až se dostanu k nálepkovníkům, kartám týmů, apod. (Yeti)

Pralinky zvlášť (7. října 2019 v 11:42)

Ten čas našeho příchodu je nějaké hausnumero. Řekl bych, že má být o hodinu menší.