Šifra číslo 5, Trať Stránská–Líšeň

Šifra na trati se skládala z papírové části a sady kyblíků. Z webu není luštitelná.

Autor šifry: Yeti

Nápověda

Řešení

Šifra má dvě části, řadu kyblíků v terénu a papír s obrázky a písmeny. Podle nátury se vrhneme nejdřív na papír, nebo na kyblíky.

Kyblíky jsou očíslované po řadě a na každém je nalepený obrázek, vesměs něčeho, co by mohlo klidně být i uvnitř. Kyblíky jsou zavřené a oblepené a nemáme se do nich dobývat. Můžeme je nicméně potěžkat nebo s nimi zatřást. Když to uděláme, tak zjistíme, že v nich sice něco je, ale nevypadá to na ty věci na obrázcích. Přinejmenším nejsou na kyblících odpovídající obrázky. Množina obsahů by ale mohla odpovídat množině obrázků. Obrázky se opakují a nejspíš i obsahy, tudíž nevytvoříme navazující řadu, ale zkusíme přiřadit, co je kde uvnitř. Zbytek týmu mezitím může luštit papír.

Na papíru pojmenováním několika obrázků dojdeme k závěru, že jsou buď na in- nebo ex-, a nejspíš tak půjde pojmenovat všechny. Brzy objevíme i systém, že se inové a exové obrázky pravidelně střídají ve sloupcích. Tudíž u všech víme, zda jsou in-, nebo ex-, i když jsme je třeba nepojmenovali. Celkem najdeme obrázky:

Každý obrázek má pod sebou navíc slovo, které s ním ale moc nesouvisí. Každé slovo je tam právě dvakrát, jednou u in- a jednou u ex-. Dál z toho už nic nevykoukáme. Je zapotřebí dát informace z obou částí šifry dohromady. Tím odhalíme význam slov pod obrázky jako asociací na věci na kyblících:

A jelikož mohou být in nebo ex, bereme je jako věci uvnitř kyblíku (in), nebo z něj vyndané, tedy venku (ex). Klasicky vzdělaní hráči mohou využít tuto příležitost ke zdržení týmu rozborem vhodnosti použití předpony ex-, poukázat na to, že kdyby chtěli autoři šifry vyjádřit ‚mimo‘, byla by více na místě exo-, ale že vlastně ty obrázky nejsou ani tak vně jako na spíš povrchu kyblíku, tudíž nechápou, proč nebyla raději využita dvojice řeckých předpon endo- a epi-, která se zde přece vyloženě nabízí, atd… Když jsou všichni náležitě poučeni, můžeme přečíst tajenku.

Podle kyblíku 1 najdeme invodu a expapír. Ty jsou vedle sebe a mezi nimi je písmeno L. Analogicky dostaneme z inčočky a exvody I, z inmáku a exhřebíků S, atd. Přečteme LISEN, což je dobrý začátek. Následuje inpapír a exgumičky, mezi nimi je středové písmeno Z skrz šestiúhelník, což je trochu změna. Nás to však nezarazí, protože jak jinak by se písmena v těchto polohách uplatnila? Pokračujeme proto dál a přečteme celou tajenku LISEN ZAM KRIZ JIZ ROH.

Diskuse

iNula (4. října 2020 v 23:08)

Letos bylo i hlavní pole poměrně řídké.

Žádný hroty! (4. října 2020 v 19:51)

Zajímavý nápad. My jsme teda po průchodu kolem kyblíčků a následném luštění získali potřebu tak 2-3 kyblíčky znovu navštívit pro upřesnění, a přecejen jsme si v protisměru proti dvěma dalším týmům trochu zavazeli. Tak jsme si říkali, jak to pak asi muselo vypadat, až v té oblasti bylo "hlavní pole".

-Yenya

Tmou.org (4. října 2020 v 13:52)

Pěkné.