Šifra číslo 8, Truksův mlýn
Autor šifry: Vašek
Nápověda
Řešení
Textová část vypadá, že popisuje slova. Grafická část šifry vypadá jako třírozměrný model. Popisy většinou není obtížné přepsat na odpovídající slova. Když to začneme dělat, všimneme si, že jsou trojpísmenná, a přepíšeme takto všechna. Tím dostaneme:
- černý pták → KOS
- čtyřmístný kód → PIN
- displej z tekutých krystalů → LCD
- harmonická poloha neobdělaného pole → LAD
- komunikační přístroj (zkr.) → TEL
- moravské uvození věty → TOŽ
- náhodný sudokopytník → LOS
- nástroj na vytváření rovnoměrného tlaku → LIS
- nejlepší (angl.) → TOP
- nevolníkův nadřízený → PÁN
- občanstvo → LID
- opak dobrých (m.) → ZLÍ
- pohledná Brňanka → KOC
- pohyb způsobený gravitací → PÁD
- polská vládnoucí strana → PIS
- porucha vyznačující se nutkavým kontrolováním → OCD
- povel viskózní kapalině → TEČ
- skok na skejtbordu → OLÍ
- součást názvu obce v blízkosti významného vrcholu → POD
- srdeční činnost → TEP
- starý (angl.) → OLD
- úder nohou → KOP
- zadní část hlavy → TÝL
Nyní je zapotřebí to dát dohromady s 3D modelem. Potřebujeme tři souřadnice – a máme trojpísmenná slova. Použijeme proto písmena, respektive jejich abecední pořadí, jako souřadnice x, y, z. Začít lze nejsnáz od LOS–KOS–KOP–KOC, protože LOS–KOS mají jediné tak blízká písmena a KOS–KOP–KOC je jedna z mála trojic. Ze startovních rad navíc víme, že soustavy souřadnic chceme nejspíš pravotočivé.
Tím je přiřazení souřadnich dáno a 3D model snadno popíšeme slovy podle navazujících písmen. Tedy pokud si to nezkomplikujeme a nezačneme všechno měřit. V tom případně zjistíme, že se používá česká abeceda, a zbytečně se nadřeme, ale model nakonec popíšeme i tak. Přečtením slov podél vyznačené čáry dostáváme řešení KOSTEL PODOLÍ.
Diskuse
- (4. října 2020 v 23:04)
Ne, není to tam natvrdo napsáno, protože přece nebudeme do té šifry psát ‚systém souřadnic je pravotočivý‘ – to bychom vás museli mít za debily.
Je-li X doprava, existují jen dvě možnosti: (X doprava, Y od sebe, Z nahoru) a (X doprava, Y nahoru, Z k sobě). Rozlišuje mezi nimi KOC-KOP-KOS.
- (4. října 2020 v 20:36)
Ještě teda - tady byly taky dva ekvivalentní postupy - jestli na obrázku jsou pravoúhlé osy X a Z (přirozený pohled, pokud pracujete třeba s 3D tiskárnou) nebo X a Y (přirozený pohled, pokud pracujete s počítačovou grafikou, ale tam zase počátek bývá vlevo _nahoře_). V hloupých radách sice bylo něco o pravotočivém systému souřadnic, ale vlastně nikde není napsáno, že se zrovna tady dívám na pravotočivý systém, a že ta "šikmá" osa jde ode mě a ne ke mě. Je to drobná bezvýznamná neelegantnost této šifry, na kterou stojí za to upozornit.
-Yenya
- (4. října 2020 v 20:02)
My jsme si pojmenovali třípísmenná slova, pak jsme řekli že chceme začít od nějakých co jsou blízko sebe (KOS a LOS), přičemž KOS byl zrovna i v tajence. Takže tajenka padla už bez přesného dopočítávání ostatních věcí, zvláště to OLI bylo fakt divné, takže to přímo k zařazení do tajenky svádělo.
-Yenya
- (4. října 2020 v 14:37)
Prapůvodní verze šifry měla čtyřpísmenná slova, byla čtyřrozměrná a komponenty tajenky se musely "dopočítávat" od svých sousedů (jak píšeš). Pak prošla brutálním zjednodušením, podobně jako další letošní šifry...
Vašek (i0)
- (4. října 2020 v 13:56)
Pěkné. Skoro bych z toho udělal těžší šifru a do tajenky dal třípísmenné shluky, které v legendě nejsou, aby se musely spočítat/odhadnout. Ostatně jsme si mysleli, že tam takové jsou, protože jsme neměli obecné "pod", ale konkrétní "pec."