Šifra číslo 6, Akát a buk

Autor šifry: Yeti

Nápověda

F   Lovosicích   institucí   generálky   nominant   akupunkturu

Řešení

Šifra má tvar velké sedmičky a obsahuje řady podstatných jmen v různých tvarech. V každé řadě je jeden otazník, kam máme zřejmě něco doplnit. Na tvaru slova bude záležet a spolu se sedmičkou to navádí zaměřit se na pády.

Některá slova vypadají jako množná čísla, ale uvědomíme si, že jsou pomnožná a jednotné číslo nemají; základní tvar je plurál. Když ostatní bereme v jednotném čísle, pád lze vždy jednoznačně určit. To nebude náhoda a potvrzuje, že jsme na správné cestě.

Určené pády ale na první pohled nic nedávají. Často se opakují, někdy i třikrát v jedné řadě, nevypadá to proto, že by například něco kreslily nebo by šlo celou řadu sourhnně pojmenovat. Navíc jsou v řadách otazníky. Je zapotřebí s pády udělat něco, co umožní doplnit otazníky. Délky řad jsou docela dobré délky slov a nezdá se, že půjde na místo otazníku doplnit celé nové slovo. Tudíž bychom nahradit každé slovo ze zadání jedním písmenem a tvořit z řádků slova.

Můžeme zkoušet dostat z každého slova písmeno vybíráním písmen podle pádu a pod. To jednak vesměs rychle ztroskotá a jednak je to banální. Všimneme si ale, že dvě slova v šifře jsou latinské názvy pádů (které pomůcky nápomocně vyjmenovávají) – vokativ a instrumentál. Proč na ně šifra upozorňuje a proč jsou tam zrovna tyhle dva? Že jde o pády, je přece dost jasné i bez nich.

Upozornění na latinské názvy dává smysl v případě, že informace, kterou máme z pádu využít, je jeho latinský název. Jakou zajímavou vlastnost mají vokativ a instrumentál? Jako jediné jsou jednoznačné ve svém vlatním pádě. I jiné latinské názvy mají jednoznačné tvary, ale nejsou to jejich vlastní pády – „nominativem“ by zřejmě šlo proti něčemu, kdežto „nominativ“ by tam možná být mohlo, jenže to není jednoznačné.

Máme-li použít názvy, co kdybychom je prostě po vzoru předepsaného vokativu a instrumentálu napsali všude? Tedy všechny sedmé pády nahradíme „instrumentálem“, všechy páté „vokative“, a podobně pro všechny ostatní. Zjistíme, že v prvních písmenech dostáváme smysluplná slova, vodorovně

a šikmo

Tam již snadno na místa otazníků doplníme písmena. A doplněné otazníky přečteme: CYKLOTRASA a ŽLUTA ZN. Celková grafická podoba šifry naznačuje, že hledáme místo, kde se potkají. Taková jsou teoreticky v dochozí vzdálenosti dvě. Jedno je půl kilometru rozumným směrem, druhé dva kilometry zpět skrz předchozí stanoviště. Jdeme proto na to první.

Nálepkovník

Tým: Brouk v hlavě

Čas: 00:13

N/Z: 5/5

Tým: Trojský králík

Čas: 01:25

N/Z: 5/4

Tým: Štyria tankisti a pes

Čas: 01:26

N/Z: 5/5

Tým: Night Wolves

Čas: 01:34

N/Z: 2/2

Tým: krysy

Čas: 01:35

N/Z: 5/4

Tým: Vlajka Samoy

Čas: 01:39

N/Z: 2/1

Tým: PřizdisrAáaa...

Čas: 01:40

N/Z: 1/1

Tým: MurmaŇi

Čas: 01:45

N/Z: 5/4

Tým: Spící Volové

Čas: 01:45

N/Z: 1/1

Tým: žjb

Čas: 01:50

N/Z: 4/3

Tým: 💤💤💤

Čas: 01:58

N/Z: 5/5

Tým: Zatím nic

Čas: 01:59

N/Z: 5/5

Tým: Antropoid

Čas: 02:01

N/Z: 5/3

Tým: žufouni

Čas: 02:05

N/Z: 5/5

Tým: aMATHéři

Čas: 02:06

N/Z: 5/4

Tým: ...či?

Čas: 02:10

N/Z: 4/3

Tým: Žádný hroty!

Čas: 02:10

N/Z: 3/2

Tým: Vyhořelá učitelka et al

Čas: 02:14

N/Z: 2/1

Tým: Aplikovaní Hrošíci

Čas: 02:20

N/Z: 4/2

Tým: Pralinky zvlášť

Čas: 02:20

N/Z: 4/2

Tým: TSUNAVLNAMI

Čas: 02:23

N/Z: 5/5

Tým: Fčeličky

Čas: 02:23

N/Z: 4/3

Tým: Povyrostlo nám seno

Čas: 02:23

N/Z: 3/1

Tým: voy-a-ger

Čas: 02:24

N/Z: 2/1

Tým: Katastrof technik

Čas: 02:27

N/Z: 4/1

Tým: LEGOutschen turisten

Čas: 02:32

N/Z: 5/5

Tým: NEPODSTATNÍ

Čas: 02:46

N/Z: 5/5

Diskuse

Autor*
Text příspěvku
Kontrolní otázka proti botům. Seřaďte sestupně číslice tohoto ročníku iNuly a roku konání. Všechny dohromady, včetně opakování.
Odpověď*
 
Index 8. října 2024 v 08:50

Za nás trošku naklonila jazýčky vah ve směru ‚je to vlastnost šifry‘ ta sedmička. Vedlo nás to na hledání víc sedmiček než jen pádů, protože pády tam tak nějak jsou viditelně už bez toho.

Yeti (org) 8. října 2024 v 01:56

Šifra obsahuje cca 80 slov. Podle mé zkušenosti nelze vytvořit množinu 80 českých slov, ve kterých šifrátor nenajde ‚řadu systematických souvislostí‘. Natož když jsou slova omezena dalšími podmínkami.

Hodnocení krásy šifry je samostatná věc a může se ti klidně nelíbit. Co rozporuji, je validita vyhodnocení ‚je to vlastnost šifry‘ vs. ‚je to vlastnost češtiny‘.

Yenya (tým Žádný hroty!) 7. října 2024 v 23:56

Yeti, ale Vašek ti právě ukazuje, že nejde o zajímavou souvislost mezi náhodně vybranými slovy, ale o řadu systematických souvislostí.

Ne, ani po přečtení autorského řešení mi tato šifra nepřijde nijak pěkná.

Yeti (org) 7. října 2024 v 10:44

Vašek: Schopnost najít zajímavou souvislost mezi libovolnými dvěma slovy náhodně vybranými ze slovníku nemusí vždy pomáhat při luštění. (citace z rad na startovní obálce)

Vašek 6. října 2024 v 14:59

Kamaše, punčocháče a kraťasy; kladívko, kovadlina a chybějící třmínek; Praha, Ostrava a chybějící Brno; motorista, cyklista a chybějící chodec; koza a petržel... A pak sedmice z pomůcek – vokativ, instrumentál, játra a sobota; spousta dalších se se slovy ze sedmic dá spojit (nota odpovídá kategorii; Francouz – Evropa; batalion – voják; jedlík – obžerství; nebe a kometa – astronomie; obdélník – geometrie),... Tady je výjimečně škoda, že šifra neměla o krok víc, který by použil i významy slov (nebo aspoň jejich první písmena). Bez toho bude tahle šifra trojská, ať v ní budou slova jakkoliv ná(h/v)odná.

Danka (Vlajka Samoy) 6. října 2024 v 14:12

Predpokladám, že neúmyselne, ale táto šifra nadržiavala Slovákom. U nás sa totiž pády v škole neučíme/neznačíme podľa čísel, ale latinských názvov. Na bežných hrách tak krvopotne riešim v hlave, že koľký pád je vlastne Genitív, a tu z toho odrazu bola obrovská výhoda.