Šifrovací pomůcky

Diskuse

Autor*
Text příspěvku
Kontrolní otázka proti botům. Seřaďte sestupně číslice tohoto ročníku iNuly a roku konání. Všechny dohromady, včetně opakování.
Odpověď*
 
Yeti (org) 8. října 2024 v 09:20

Eulerova–Mascheroniho konstanta je sice moje oblíbená konstanta, ale bylo zapotřebí některou konstantu vyměnit kvůli startovní šifře Cifry. Odmocnina ze dvou tam skončila víceméně tak, že (a) dává jednoznačné trojice cifer s e a π, (b) začíná jedničkou, takže celé části mohou dát sekvenci 1, 2, 3.

Yenya (Žádny hroty!) 7. října 2024 v 16:15

Já s sebou tyhle pomůcky nosím od nějaké předchozí iNuly. Yetiho odůvodnění je validní. Akorát pak člověk kouká, proč jako letos odmocnina ze dvou a ne gamma (nebo to bylo naopak?).

Yeti (org) 7. října 2024 v 13:21

Index: V zásadě souhlasím. Byl to artefakt procesu přípravy hry; ideálně by to nenastalo.

Index 7. října 2024 v 11:29

Mně nevadí, že má hra vlastní pomůcky a větší prostor používaných kódování. Zároveň mi přijde lehce nekonzistentní tam pak nemít morseovková slova a přitom na nich stavět šifry.

Yeti (org) 7. října 2024 v 10:59

Pomůcky byly v prakticky identické podobě i posledně, kdy se používaly. Nedává žádný smysl je oproti minulé verzi redukovat.

Obsahují zhruba stejně informací a stejný počet věcí, které jde použít špatně, jako všechny klasické pomůcky – a představují zhruba stejný šok, když se s nimi člověk setká poprvé.

A míra toho šoku je problém proto, že spousta věcí jsou stejně dobré kódy jako semafor a klidně by se mohla používat i na jiných hrách. Některé jsou i reálně běžnější. Např. RM4SCC jsi pravděpodobně někde potkal – akorát jsi netušil, co to je. Na rozdíl od semaforu, který pochybuji, že někdo potkal při reálném použití.

Jen se všichni z nějakého důvodu shodli, že budou furt dokola recyklovat pět kódování, jakkoli to omezuje principy šifer. To není problém, který tyto pomůcky vytvářejí – rozšířením povědomí o dalších kódováních se snaží přispívat k jeho řešení.

Vašek 6. října 2024 v 15:43

Nelíbí se mi používání takto maximalistických pomůcek. Jednak se nevyhnete tomu, že struktura některých šifer omylem sedí na nějaký princip, aniž by se tak luštila – např. malá/velká písmena a číslice z šifry 1 a "kódování Base64", čtverce v šifře 8 a "dělení čtverce 4x4 na díly 2x1", číslice 1–9 v šifře 10 a "lexikálně řazené dva prvky z devíti znázorněné ve čtverci 3x3". A taky můžete donekonečna zkoušet něco překládat a xorovat, jestli to něco neudělá.

Jinak nic proti novým principům, vůbec by mi nevadilo mít pomůcku složenou jen ze tří nových (třeba pseudomorseovka, dláždění čtverce dominy a M42), ale tohle je za mě příliš.