Šifra číslo 3, Most přes Svitavu

Autor šifry: Yeti

Nápověda

Řešení

Šifra se sestává z dvojic řádků. Jejich konce jsou vždy nějaké (p)opisy psané italikou, které asi máme nahradit. Visuální forma a zdůraznění konců řádků navádí na rýmování. Jelikož nahrazujeme oba řádky a musíme tedy celý rým stvořit sami, čekáme pro doplňování poměrně silný jednotící princip. Tučná slova vedou na vybírání písmen, proto také čekáme, že počet slov popisu odpovídá počtu doplněných písmen.

Jednotící princip najdeme, když se nám podaří několik řádků doplnit zkusmo: V druhém řádku je vždy označení/název nějakého alkoholu a rýmy jsou absolutní. Doplníme tedy po řadě (třetí sloupec tabulky zatím ignorujte):

lepší ráz shiraz H
tuze máku tuzemáku Z
hrůza ouza O
ví no víno V
fair netu Fernetu F
zpomal beky malbecy Y
těžko ňáký koňaky K
topivo pivo P
ještěrům rum M
smeták jsi Metaxy X
Cejlu aleu A
shráb syn tý absinty B
s Elenou zelenou U
sektu sektu S
pá Lence pálence L
nápor ta porta T
od ká vodka D
koktej lem koktejlem J
přehryz linku ryzlinku R
krále žák ležák E
drogy nesu Guinnessu G
tygry otky griotky I
hažte kila tequila Q
cosa nostra minu tramínu N
vísky whiskey W
si Dr. cidre C

V prvních řádcích jsou v doplňovaných textech tučně vyznačená písmena. Vypíšeme si je proto, čímž dostaneme: MONZAYKVUSCDKPSKECNTD. To se asi bude hodit, ale smysl to nedává. V šifře je ostatně příliš mnoho věcí, které by nedávaly smysl, kdyby to už byla konečná tajenka:

Z toho jednak plyne, že bychom chtěli provádět substituci (nebo jiný princip vyžadující 26písmennou abecedu). Jednak že pokud nám v šifře ještě něco uniká, tak je to nejspíš v druhých řádcích. Když se na ně zaměříme, zjistíme, že nám skutečně jedna věc unikla. V každém alkoholu je jednou věc. Věc můžeme najít i reverzním inženýrstvím. Pracujeme s abecedou a názvy alkoholů obsahují právě jednou písmena F, Q, W a X. Jestliže se pro tu abecedu využívají, zkusíme zjistit, čím jsou zajímavá – a zjistíme, že věcí. Vypsáním písmen věcí dostaneme třetí sloupec tabulky.

Vidíme, že každé písmeno se vyskytuje právě jednou, což pěkně definuje substituci abecedy. Máme i nesmyslný text, na který bychom substituci chtěli použít. Když to uděláme, dostaneme tajenku UL SCHWAIGROVA TRAFO SEV.

Diskuse

JÁDRO (6. října 2021 v 0:02)

(-Yenya, samozřejmě)

JÁDRO (6. října 2021 v 0:02)

Jo, tohle je hodné ocenění. Jak veškeré "divnosti" nakonec našly svůj důvod. I víckrát na této hře jsme tohle ocenili. A pak jsme, ehm, vzpomínali na Pavlův kříž, ehm ...

¯∖_(ツ)_/¯ (4. října 2021 v 17:54)

Oceňuju netradiční čtení z "věcí". Hezky zkonstruováno.

Pralinky zvlášť (4. října 2021 v 8:45)

Je úžasné, jak se organizátorům na webu po hře podařilo navodit přesně takovou situaci, jak jsme se my potýkali se zadáním. V náhledu je pouze 10 položek, které jsme se celou dobu snažili vyluštit, a teprve když začne člověk rozklikávat (vezme záchranu), zjeví se i rubová strana.

Síba

Beatrix (3. října 2021 v 20:53)

Zcela promarněné to nebylo, opravit 'ULJCHWAIGRA' nám trvalo asi hodinku a jeden trudomyslný přesun.

Šifra hezká, nakonec jsme myslím přiřadili všechno. Vybavuju si záměnu 'internet' za 'fairnetu' a nejasnosti okolo psaní koktejlu. Věc jsme našli, až když jsme si všimli, že je v alkoholech kompletní abeceda a zkoumali, jak se vybírá písmeno, aby to vyšlo na QWX.

Přizdisráči (3. října 2021 v 10:29)

Zábavná i analtická. Chvilku jsme tu finální substituci chtěli vylámat na sílu, ale po přiřazení oněch Q, W, X, F... to začalo jít poněkud ztuha. Naštěstí jsme správné věci našli záhy nato, takže jsme stáhli velkou část manka nabraného na odpadcích.

To, že tajenka obsahuje návodné "UL" na začátku a nezačíná prostě jen "SCHW", považuju zároveň za dobrý design šifry a promarněnou příležitost. :)

Dero