Šifra číslo 12, Vysílač
Autor šifry: Yeti
Nápověda
Řešení
Na papíru jsou z obou stran natištěna nějaká písmena, ovšem ze zadní strany zrcadlově, takže jsou všechna vidět zepředu. Písmena zjevně leží v pravidelné mřížce o straně 1 cm, kterou si naznačíme. Na jednotlivých stranách jsou celkem velké díry, ale když se podíváme na obě dohromady, tvoří písmena jakýsi pás nebo cestu s relativně konstantní hustotou. Tedy až na levý horní roh, kde je jich výrazně víc. Tam asi bude zapotřebí začít.
Všimneme si, že v husté oblasti jde doplnit písmena do abecedních trojic (ABC, GHI, JKL, RST, …). I pás má šířku 3 a jde ho pěkně rozdělit na sekvenci čtverců 3×3. S výjimkou levého horního rohu pak do každého čtverce padnou právě dvě písmena, což vypadá systematicky. První čtverec 3×3 dokážeme snadno doplnit celý, a to obě strany, druhý víceméně. Dál to vypadá, že už systém není tak zjevný – ale musí jít zjistit z prvních čtverců.
Na prvním čtverci máme prvních devět a posledních devět písmen abecedy. Chybí prostředních osm. To vypadá jako standardní popsání krychle (bez středové kostky), ze které nevidíme prostřední řadu. Šlo by uvažovat i polský kříž rozložený do vrstev, ale žádná jeho varianta nemá rohová I i Z. Horní strana papíru je tedy vrchní stěna krychle, spodní strana papíru je spodní stěna. Zbytek je „uvnitř papíru“ (zde si můžeme vzpomenout na startovní radu, že jedna z šifer je vytištěna na několiksetkrát tenčím papíře – papír by měl být asi 300× tlustší, abychom dostali pěkné krychle).
Takto dokážeme jednoznačně doplnit i celou druhou krychli, která je v jiné poloze, a poté i třetí, která je dokonce zrcadlová. I všechny další krychle jdou popsat jednoznačně ze zadaných dvojic písmen. Jsou různě natočené a mají různou chiralitu.
Zkonstruovali jsme tedy řadu navazujících krychlí. Další informace se proto bude nejspíš skrývat v tom, jak přesně navazují. Mezi sousedními krychlemi neexistuje jednoduchá operace převádějící jednu v druhou typu překlápění nebo zrcadlení. Studovat všech 48 možností vzájemných poloh sousedních krychlí se nám nechce. Navíc je 48 pitomé číslo, když už přece máme krychle pěkně popsané 26písmennou abecedou.
Uvědomíme si, že 26 písmen odpovídá stěnám, hranám a vrcholům. A všimneme si, že sousední krychle nejsou v úplně libovolných vzájemných polohách. Vždy mají společnou stěnu, hranu nebo aspoň vrchol. Čteme proto navazující písmena: když jsou společné celé stěny, čteme písmeno uprostřed stěny, když hrany, tak hranové písmeno, a když jen vrchol, tak písmeno na rohu. Tím získáváme tajenku Z OBORY EXIT BREZOVA.
Diskuse
- (4. října 2021 v 18:10)
Krásná šifra! Ale taky nevím, jestli bychom to zvládli bez nápovědy, protože jsme pořád pracovali s Rubikovou kostkou místo s popisem vrcholů, hran a stěn.